آمان در شبکه‌های اجتماعی


ماساژ

۷ فایده ماساژ درمانی

ماساژ درمانی و تقویت سیستم ایمنی بدن
245 بازدید

ماساژ درمانی رویکردی در درمان است که به دلیل محبوبیت فراوان، تقاضای زیادی که برایش وجود دارد و فواید آن بسیار فراگیر شده است. پیش از این، این درمان به منزلۀ درمانی کمکی یا فرعی لحاظ می‌شد، اما رفته‌رفته، امروزه، تبدیل به درمان اصلی برای برخی امراض شده است. نکتۀ بسیار مهم‌تر این است که از آنجایی که امروزه، در کشورهای مدرن، استفاده از ماساژ درمانی بسیار همه‌گیر شده است، شرکت‌های بیمه نیز این نوع درمان را تحت پوشش خود قرار می‌دهند.

فواید ماساژ درمانی ، که با به‌کارگیری دست انجام می‌شود، عبارت است از: افزایش گردش خون ، از بین‌بردن تنش‌ها، کاستن نگرانی، آرام‌بخشیدن به اضطراب، بهبود وضعیت خواب، گسترش آرامش به کل بدن و بهبود بافت‌های نرم بدن شامل ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، بافت‌های همبند، تقویت سیستم ایمنی بدن و… . فواید ماساژ درمانی را به طور مفصل در این مقاله خواهید خواند.

اگر کسی تحت فشار باشد و نیاز به کسب آرامش داشته باشد، یا آسیب دیده باشد و عضلاتش دچار انقباض شده باشد و بافت عصبی‌اش آسیب دیده باشد، ماساژ درمانی انتخاب بسیار مناسبی برای درمان است. بعضی از فواید ماساژ درمانی را در این مقاله مطرح می‌کنیم.

یکی از فواید ماساژ درمانی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن است

۱- ماساژ درمانی آرام‌بخش است

هنگامی که بدن تحت فشار و مضطرب باشد، مقدار زیاد و ناسالمی از هورمون شناخته‌شدۀ اضطراب، کورتیزول، را تولید می‌کند. تولید ناسالم این هورمون در بدن موجب افزایش وزن، بی‌خوابی، مشکلات گوارشی و سردرد می‌شود. ماساژ درمانی، طبق مستندات پزشکی، میزان این هورمون را در بدن کاهش می‌دهد. ماساژ به بدن کمک می‌کند تا وارد حالت بازیابی (ریکاوری) شود. علاوه بر این، این شیوۀ درمانی موجب طولانی‌ترشدن دورۀ آرامش بدن، انبساط خاطر و کاهش اضطراب می‌شود.

۲- ماساژ درمانی اضطراب را کاهش می‌دهد

ماساژ درمانی از میزان اضطراب و نگرانی فرد می‌کاهد. علاوه بر این، شرکت در جلسات ماساژ درمانی در طولانی‌مدت باعث افزایش سطح انرژی در بدن، کاهش درد و بهبود شرایط جسمانی و روانی فرد می‌شود.

۳- ماساژ درمانی به بهبود فشار خون بالا کمک می‌کند

یکی دیگر از فواید ماساژ درمانی تنظیم فشار خون است. شرکت در جلسات منظم ماساژ درمانی فشارِ بالای خون را بهبود می‌بخشد. در حقیقت، مطالعات طولانی مدت نشان داده‌اند که برنامۀ منظم ماساژ درمانی باعث بهبود فشار خون بالا و نیز فشار خون پایین می‌شود. همچنین، آنچنان که گفته شد، میزان هورمون کورتیزول را در بدن می‌کاهد. علاوه بر موارد پیش‌گفته، پی‌گیری جلسات منظم ماساژ درمانی موجب تخلیۀ اضطراب، احساس خشم و خصومت، تنش و افسردگی از بدن فرد می‌شود. همچنین، کاهش فشار خون بالا، علاوه بر تمام فوایدی که برای بدن دارد، باعث کم‌شدن ریسک ابتلا به سکتۀ قلبی، سکتۀ مغزی و نارسایی کلیوی می‌شود.

۴- ماساژ درمانی آرامش عضلات را می‌افزاید

هدف اصلی انجام ماساژ درمانی از بین‌بردن دردهای جسمانی، از راه رفع تنش در عضلات، افزایش انعطاف‌پذیری بدن و آرامش‌بخشیدن به عضلات آسیب‌دیده است. علاوه بر این، ماساژ درمانی باعث افزایش گردش خون در عضلات و بافت‌های آسیب‌دیده می‌شود که موجب می‌شود بافت‌های آسیب‌دیده با مواد مغذی و اکسیژن تغذیه شوند. افزایش فعالیت و رسیدن مواد مغزی به عضلات و بافت‌های آسیب‌دیده موجب کاهش سفتی نواحی آسیب‌دیدۀ بدن و کاهش تورم در این نواحی می‌شود. همچنین، با افزایش انعطاف‌پذیری از میزان درد می‌کاهد. علاوه بر موارد فوق، این شیوۀ درمانی باعث آزادسازی اندورفین (هورمون از بین‌برندۀ درد) که باعث افزایش سطح هورمون‌های دوپامین و سروتونین در بدن است می‌شود. این هورمون‌ها به بدن، هم جسمی و هم روحی، یاری می‌رسانند. علاوه بر این، به افزایش سطح سلامتی بدن، کنترل دردهای بدن، احساس سرخوشی و آرامش اعصاب کمک می‌کند.

 

۵- ماساژ درمانی به افزایش گردش خون کمک می‌کند

مزایای طولانی مدت ماساژ نباید دست کم گرفته شود. افزایش گردش خون در بدن در نتیجۀ شرکت در جلسات ماساژ درمانی به‌صورت منظم است. گردش خون مناسب به ماهیچه‌های منقبض، گرفته و آسیب‌دیده خون کافی می‌رساند تا این عضلات زودتر بهبود یابند.

علاوه بر موارد پیش گفته، افزایش گردش خون به کمک حرکت مداوم دست‌ها در ماساژ، که خون را کاملاً در بدن به گردش درمی‌آورند، باعث بهبودی نواحی آسیب‌دیدۀ بدن می‌شود. رهایی بدن از فشارها باعث می‌شود خون جدید به بافت‌های نرم بدن برسد. فشارآوردن، چرخاندن و کشیدن عضلات حین انجام ماساژ اسید لاکتیک بافت‌های نرم و عضلات را از بین می‌برد. نتیجۀ این اتفاق این است که گردش مایع لنفاوی در بدن بهبود می‌یابد؛ از آنجایی که این ماده مواد زائد متابولیکی را از عضلات و اندام‌های داخلی بدن دور می‌کند، کمک ماساژ به گردش بهتر این ماده در بدن بسیار مفید فایده است. این اعمال، خود باعث کاهش فشار خون و بهبود عملکرد کلی بدن می‌شود.

 

۶- ماساژ درمانی به بهبود وضع کلی بدن یاری می‌رساند

بسیاری از افراد به دلایل عدیده به درد عضلات گردن، کمر و سایر نواحی بدن دچارند. ولی علت اصلی این دردها وضع نامناسب بدن است. در واقع، درد مزمن کمر، که علت اصلی مرخصی‌های استعلاجی و دومین علت اصلی معلولیت است، در نتیجۀ وضع نادرست بدن رخ می‌دهد. وضع نادرست بدن یعنی هنگام ایستادن یا نشستن بدن شما در وضع استاندارد نباشد. به علاوه، وضعیت نادرست بدن، اضافه‌وزن‌داشتن و حرکات مداوم و تکراری و انجام بیش‌ازحد آنها ممکن است موجب درد کمر یا سایر دردهای این‌چنینی شود. در نتیجه، فشار افزوده‌شده به بدن باعث گرفتگی عضلات، درد و سختی عضلات در نواحی کمر، شکم، گردن و پا می‌شود.

یکی از فواید ماساژ درمانی این است که به قرارگیری بدن در وضعیت مناسب کمک می‌کند. در واقع، بهبود وضعیت قرارگیری بدن یکی از نتایج مهم و سلامت‌بخش ماساژ است. ماساژ درمانی باعث می‌شود بدن به آرامش برسد و عضلاتی که در نتیجۀ وضع نامناسبِ قرارگیری آسیب دیده‌اند بهبود یابند. علاوه بر این، ماساژ درمانی به بدن یاری می‌رساند تا در حالت طبیعی و سالم اولیۀ خود قرار گیرد و از درد رها شود. یکی از نتایج مهم ماساژ درمانی این است که عضلات آزاد، منبسط و آرام می‌شوند. مفصل‌ها نیز آزادتر و انعطاف‌پذیرتر می‌شوند و حیطۀ حرکتشان گسترده‌تر می‌گردد. به‌طور خلاصه، ماساژ درمانی باعث بهبود وضع قرارگیری ‌بدن و حرکات بدن به عنوان واکنشی به دردهای عضلانی است.

 

۷- ماساژ درمانی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود

جلسات منظم ماساژ فواید بسیاری برای بدن دارد. می‌دانیم افرادی که بیشتر تحت فشار نگرانی و آسیب‌های روحی هستند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌ها قرار می‌گیرند. وقتی نگرانی مداوم با بی‌خوابی و عدم تغذیۀ مناسب همراه شود، مستقیماً بر سیستم ایمنی بدن تأثیر سوء می‌گذارد. توانایی طبیعی بدن برای مقاومت در برابر باکتری‌ها و عفونت‌ها بسیار کاهش می‌یابد. ممکن است برایتان سؤال شود که چگونه ماساژ درمانی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود؛ مطالعات بسیاری در مورد ماساژ درمانی اعلام کرده‌اند که ماساژ علاوه بر کاستن از استرس و نگرانی، افزایش توانایی بدن برای رساندن مواد مغذی به خود، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌گردد. علاوه بر این، ماساژ درمانی می‌تواند به برنامۀ ورزشی افراد افزوده شود. ماساژ درمانی حتی بیش از ورزش و نرمش به تقویت سیستم ایمنی بدن یاری می‌رساند.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن ، افزایش گردش خون

امروزه ماساژ، برخلاف گذشته در آن که به منزلۀ روشی جایگزین یا فرعی برای درمان بود، به روشی بنیادین و اصلی برای درمان بدل شده است. امروزه، ماساژ درمانی بسیار محبوب و فراگیر شده و همگان برای دوری از اضطراب و رسیدن به آسایش به جلسات روح بخش ماساژ روی می‌آورند. در این مقاله با فواید ماساژ درمانی آشنا شدید، برای آشنایی با انواع ماساژ مقاله «انواع ماساژ درمانی؛ از ماساژ سوئدی تا شیاتسو» را مطالعه کنید.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
5 (1 رای)
مجله سلامتی آمان

بدون دیدگاه

  • بازتاب: علی ریاحی

دیدگاهتان را بنویسید