آمان در شبکه‌های اجتماعی


تیتر یکخوشبختیذهن و روانماساژ

۵ راه افزایش شادی

5 راه افزایش شادی
134 بازدید

اگر شما مدیر یک شرکت هستید و می‌خواهید راه‌هایی برای شاد نگه داشتن کارمندانتان پیدا کنید یا مدیر یا کارمندی هستید که به دنبال راه‌های ساده‌ای برای شاد نگه داشتن روحیه خودتان می‌گردید و یا اصلا به صورت آزاد کار می‌کنید ما ۵ راه افزایش شادی را به شما پیشنهاد می‌کنیم؛ شاکی نبودن، شکرگزاری، ورزش، مدیتیشن و ماساژ (یا ماساژ صندلی در محل کار)

ما معتقدیم جستجوی زندگی شاد، جستجویی ارزشمند برای هر فرد است. خبر خوب اینکه ما می‌توانیم کارهایی را انجام دهیم که، هر روز، شادکامی و قدردانی ما از زندگی افزایش یابد.

مهم این است که ما به فعالیت‌هایی که خوشبختی ما انسان‌ها را افزایش می‌دهد آگاه باشیم؛ یعنی اگر ما آگاهانه فعالیت‌هایی را برای افزایش شادی و سعادت خود یا کارمندان خود در برنامۀ روزمرۀ خویش یا شرکت قرار دهیم، کاری مهم و ارزشمند انجام داده‌ایم.

ما از برنامه‌های روزمره‌ای که شامل استراحت و حتی بازی می‌شوند، به منظور کسب آرامش، آزادانه استراحت‌کردن و دوری از زندگی یکنواخت هرروزه، استقبال می‌کنیم. از مثال‌هایی که برای بازی می‌توان ذکر کرد رفتن به شهربازی، رقصیدن یا هر فعالیت دیگری است که شادی ما را بیفزاید و جزئی از برنامۀ هرروزۀ ما نباشد.

چند مورد از این ۵ راه افزایش شادی را امتحان کنید و ببینید چه نتیجه‌ای دارد و چه احساسی در شما برمی‌انگیزد:

 

شکایت‌کردن را متوقف کنید!

ما گاهی اوقات وقت خود را برای غرزدن و شکایت‌کردن در مورد مسائل تلف می‌کنیم؛ با وجود این که می‌دانیم این کار کاملاً بی‌فایده است و فقط وقت و انرژی ما را هدر می‌دهد. فقط زمانی شکایت‌کردن منطقی به نظر می‌رسد که بتوان برای حل‌کردن مشکل کاری کرد. اگر به عنوان مدیر یک شرکت فعالیت می‌کنید گوشزد کردن چنین نکاتی در جلسات انگیزشی می‌تواند کارمندانتان را شادتر کند.

 

ورزش کنید!

به نظر می‌رسد نرمش و ورزش بر هر درد بی‌درمان دواست؛ اما حتی با روزی ۲۰ دقیقه پیاده‌روی نیز می‌توان شادی خود را افزایش داد. هر ورزشی که اندکی باعث تعریق شود موجب می‌شود در طول روز نشاط بیشتری داشته باشیم و حس آرامش خاطر کنیم. احتمالاً راجع به میزان انرژی دوندگان شنیده‌اید؛ دویدن موجب آزادشدن اندورفین می‌شود و شادی را می‌افزاید. برای آزادسازی اندورفین نیازی نیست که حتماً دوندۀ ماراتن باشید و با همین تمرین‌ها و نرمش‌های روزمره و دویدن‌های کوتاه‌مدت نیز می‌توان اندورفین آزاد کرد و بانشاط شد. اندورفین انتقال‌دهندۀ شادی است و از مغز آزاد می‌شود. تحقیق‌های گوناگون نشان داده‌اند که ورزش مثل داروی ضد افسردگی عمل می‌کند که این فایدۀ ورزش موجب آرامش خلق‌وخو و افزایش شادی می‌شود. یک باشگاه ورزشی کوچک در اداره یا سازمان می‌تواند کارمندان را هم به ورزش کردن منظم ترغیب کند.

 

نرمش کنید و نگرش سپاسگزارانه داشته باشید!

به یادداشتن این نکته، یعنی شکایت‌نکردن در نتیجۀ توجه به نعمت‌هایی که در اختیار داریم، به شدت شادی‌مان را می‌افزاید. حتی توجه به چیزهایی که همواره ازداشتن‌شان غافلیم، مثل بیدارشدن هرروزة‌مان از خواب، خوردن غذایی خوش‌طعم، داشتن سقفی بالای سر، داشتن آبی پاک برای نوشیدن و داشتن انسان‌هایی ارزشمند در زندگی‌مان. تحقیق‌ها در مورد قدردانی نشان می‌دهد چگونه نگرش مثبت ما با قدردانی وسعت می‌یابد و بهتر می‌شود.

در مطالعه‌ای در همین مورد دو گروه مورد نظر قرار گرفتند؛ عده‌ای که برای داشته‌هایشان همواره شکرگزارند و عده‌ای که برای نداشته‌هایشان همواره دلزده و غمگین‌اند. نتیجۀ این مطالعه بسیار شگفت‌انگیز بود و یافته‌هایی بسیار مثبت‌تر برای گروهی که سپاسگزاری خود را از داشته‌هایشان اعلام کردند به دست آمد. پس از گذشت ۱۰ هفته کسانی که نکات مثبت زندگی خود را یادداشت کرده بودند بسیار مثبت‌نگرتر بودند و درمورد زندگی‌هایشان احساس بهتری داشتند. شگفت‌آور اینکه این گروه بیشتر به نرمش و ورزش روی آوردند و نسبت به گروه شکایت‌کننده کمتر به پزشک مراجعه کردند.

 

مدیتیشن کنید!

تحقیقات نشان داده‌اند که مدیتیشن مانند ورزش به بهبود تمامی ابعاد زندگی کمک می‌کند. افرادی که به طور منظم مدیتیشن می‌کنند به مراتب احساس بهتری نسبت به خود و زندگی‌شان دارند. مدیتیشن روز فرد را با افزایش شادی و متمرکزبودن زیبا می‌کند. یافتن مربی‌ای خوب برای مدیتیشن هم کمک بزرگی است، برای پیدا‌کردن مربی مناسب به سالن‌های یوگا سر بزنید. موقتاً این روش را امتحان کنید و ببینید آیا تغییری در زندگی‌تان ایجاد می‌شود یا نه. یک ضرب‌المثل ذن می‌گوید: «روزی ۲۰ دقیقه تمرکز (مدیتیشن) کنید، مگر اینکه سرتان شلوغ باشد. اگر سرتان شلوغ است باید ۱ ساعت تمرکز کنید.»

 

ماساژ بگیرید!

ماساژ صندلی یکی از 5 راه افزایش شادی

شاید تعجب کردید که تا این قسمت از مقاله با عنوان ۵ راه افزایش شادی سخنی از ماساژ نگفتیم. بله ماساژ روشی فوق‌العاده برای کاهش نگرانی و اضطراب است و باعث آزادسازی اندورفین و عمیقاً موجب آرامش و شادی می‌شود.

 

ماساژ صندلی چیست ؟

ما در این مقاله ماساژ صندلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. ماساژ صندلی یک سبک ماساژ نشسته است که معمولا ۱۰ یا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و بر کمر، شانه‌ها و گردن و بازوها تمرکز دارد. ماساژ صندلی بر روی لباس انجام می‌شود و نیازی به روغن ماساژ ندارد.

برای ماساژ صندلی، شما در یک صندلی مخصوص قرار می‌گیرید و چهره خود را در جای گهواره‌مانندی نگه می‌دارید درحالی‌که به سمت پایین نگاه می‌کنید. کمر و گردن شما به طور کامل ریلکس خواهند بود در حالی که ماساژور تنش عضلانی را با استفاده از ماساژ سوئدی مانند مالش و فشار و ضربه زدن، که نیازی به روغن ندارد، تسکین می‌دهد.

ماساژ صندلی اغلب در مکان‌های با استرس بالا مانند اسپای فرودگاه‌ها و نمایشگاه‌های تجاری ارائه می‌شود اما سازمان‌ها می‌توانند برای کارمندانشان هم این امکان را در نظر بگیرند. این یک راه عالی برای تسکین تنش عضلانی است، قبل از آنکه به یک اسپاسم کامل تبدیل شود.

همانطور که گفته شد گاهی اوقات ماساژ صندلی می‌تواند یک زنگ تفریح در مهمانی یا رویداد شرکت‌ها باشد. و بعضی از کارفرمایان خوشفکر، ماساژورهایی را برای ارائه ماساژ صندلی به کارکنان خود در نظر بگیرند. شرکت‌ها می توانند کل هزینه را خودشان پرداخت کنند، هزینه را با کارکنان تقسیم کنند، یا با اختصاص زمان به کارمندان اجازه دهند که خودشان هزینه ماساژ صندلی را پرداخت کنند.

در آخر باید گفت که راه‌های افزایش شادی و بالا بردن روحیه در این ۵ راه افزایش شادی خلاصه نمی‌شود و شما می‌توانید با یک سرچ ساده در اینترنت راه‌های ساده و مفید دیگری برای آرامش پیدا کنید. ما به شما امتحان کردن انواع دیگر ماساژ را هم پیشنهاد می‌کنیم.

به این نوشته امتیاز دهید
مجله سلامتی آمان

دیدگاهتان را بنویسید