آمان در شبکه‌های اجتماعی


ماساژ تایلندی؛ آرام‌بخش و انرژی‌بخش

2.64K بازدید

اگرچه ماساژ تایلندی شیوه‌ی درمانی مدرنی در اسپاها است، اما در واقع راهبان بودایی این ماساژ باستانی را حدود ۲۵۰۰ سال پیش در تایلند ابداع کردند. این نوع ماساژ با استفاده از کشش توسط ماساژور و فشار ملایم، در طول خطوط انرژی بدن، برای افزایش انعطاف‌پذیری، تسکین عضلات و تنش مفاصل و تعادل سیستم انرژی بدن استفاده می‌شود.

از آنجایی که این ماساژ با لباس کامل انجام می‌گیرد، مناسب کسانی است که از درآوردن لباس‌هایشان احساس خوشایندی نمی‌کنند.

البته، ماساژ تایلندی برای افرادی که بار اول است ماساژ دریافت می‌کنند بهترین انتخاب نیست. چرا؟ چراکه اولا، درمانگر باید در حالی که شما روی زمین دراز کشیده‌اید روی بدن و  پاهای شما قرار گیرد؛ گرچه فقط در ابتدای ماساژ. ثانیا ماساژور ممکن است از وزن بدن خود برای حرکت دادن بدن شما در پوزیشن‌های مختلف و به منظور ایجاد کشش استفاده کنند.

بسیاری از آنچه ماساژورها انجام می‌دهند غیر معمول، غافل‌گیرکننده و غیرقابل‌انتظار است؛ در حالی که شما باید به اندازه‌ی کافی با انجام حرکات بدنی راحت باشید و بتوانید در طول انجام کار ریلکس بمانید.

در صورتی که با این ماساژ راحت نبودید و برای شما درآوردن لباس‌هایتان برای انجام ماساژ سوئدی مشکل است، رفلکسولوژی را امتحان کنید. در رفلکسولوژی ماساژ-درمانگر فقط روی پاهای شما کار می‌کند درحالی که شما اثرات آن را در کل بدنتان خواهید دید.

ماساژ تایلندی

ماساژ تایلندی چیست | در طول ماساژ تایلندی چه رخ می‌دهد؟

ماساژ تایلندی به طور معمول با فشرده‌سازی و حرکات فشاری ریتمیک با دست یا انگشتان، بافت عضلانی را هدف قرار می‌دهد. ماساژ تایلندی معمولا روی زمین و تشک مخصوص انجام می‌شود و مشتری لباس‌های شل و استرچ مانند لباس یوگا می‌پوشد.

درمانگر بدون تلاش یا حرکتی از جانب شما روی بدن شما حرکات مختلفی در پوزیشن‌های مختلف انجام می‌دهد. به همین دلیل گاهی اوقات به این نوع ماساژ «یوگای آدم تنبل» هم گفته می‌شود. این ماساژ می‌تواند همزمان هم آرامش‌بخش و هم انرژی‌بخش باشد. بنابراین اگر بخواهید پس از ماساژ خود فعالیتی هم داشته باشید، انتخاب خوبی است.

ماساژ-درمانگر یک سری تکنیک‌های مختلف روی بدن مشتری انجام می‌دهد، در حالی که مشتری نشسته، یا طاق‌باز، دمر یا به پهلو روی زمین خوابیده است.

درمانگر، به جای اینکه عضلات را مالش دهد، با تماس دائمی بین بدن خود و مشتری، بدن مشتری را فشار می‌دهد، می‌کشد یا تکان می‌دهد.

ماساژ تای ریشه در یک سنت روحانی دارد و هدف آن شفای جسمی، احساسی و معنوی است.

ماساژ تایلندی

 

فواید ماساژ تایلندی برای سلامتی

ماساژ تایلندی فواید بسیاری برای سلامتی شما دارد؛ از کاهش استرس بگیرید تا رفع گرفتگی عضلانی. حتی در مواردی انرژی جسمی شما را افزایش دهد. در اینجا به ۵ مورد از  فواید ماساژ تایلندی اشاره می‌کنیم.

 

کاهش استرس

اولا خوب است بدانید که استرس همیشه هم بد نیست. گاهی استرس می‌تواند به عنوان یک محرّک مثبت عمل کند و به افراد کمک کند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود بهتر عمل کنند. اگر استرس نداشته باشید چه انگیزه‌ای برای موفق‌عمل‌کردن باقی می‌ماند؟

با این حال ، استرس بیش از حد هم بر سلامتی روانی و جسمی انسان تأثیر منفی می‌گذارد. استرس مزمن یا طولانی ممکن است منجر به بیماری‌های جدی از جمله افسردگی و بیماری‌های قلبی-عروقی شود.

برای رهایی از استرس می‌توانید ماساژ تایلندی را امتحان کنید. این ماساژ برای آرامش بدن از تکنیک فشار ملایم و کشش استفاده می‌کند. بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ ماساژ تایلندی استرس را به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد.

حتی محققان نتیجه گرفته‌ند که ماساژ تایلندی در کاهش استرس در افراد سالم مؤثرتر از استراحت است.

 

افزایش انرژی

تحقیقات نشان داده‌اند که این ماساژ می‌تواند سطح انرژی بدنی افراد را افزایش دهد. طی یک آزمایش روی نمونه‌های تصادفی، تأثیرات ماساژ تایلندی و ماساژ سوئدی روی افرادی که احساس خستگی می‌کردند مورد بررسی قرار گرفت. نتایج نشان داد که ماساژ تایلندی باعث افزایش انرژی می‌شود، در حالی که ماساژ سوئدی باعث آرامش و خواب بهتر می‌شود.

تکنیک‌های ماساژ تایلندی مبتنی است بر مفهوم خطوط انرژی در بدن. ماساژورهای تایلندی بر این باورند که در بدن کانال‌های مختلفی از انرژی وجود دارد.

 

تسکین سردرد

آن دسته از ماساژهای تایلندی که شامل فشار روی به کانال‌های انرژی تمرکز دارند به نحو مؤثری سردردهای عصبی را کاهش می‌دهند.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که ماساژ تایلندی درمانی مؤثر برای افرادی است که سردرد عصبی مزمن دارند.

 

تقویت گردش خون

این نوع ماساژ می‌تواند گردش خون و بافت لنفاوی بدن را با کمک کشش‌های ملایم تقویت کند. حرکات کششی مانند یوگا باعث افزایش گردش خون و رسیدن اکسیژن به بافت‌های بدن می‌شود. همین اتفاق به رشد بهتر سلول‌ها و سلامت قلب کمک می‌کند.

 

افزایش انعطاف و دامنه‌ی حرکتی بدن

این نوع ماساژ شامل حرکاتی کششی مانند یوگا است. کشش تدریجی و ملایم با گذشت زمان باعث انعطاف‌پذیری فرد می‌شود.

همچنین ماساژ تایلندی گردش مایعات در مفاصل را بهبود می‌بخشد. این انفاق باعث کاهش اصطکاک بین مفاصل و تحرک مفصل و بیشتر شدن دامنه‌ی حرکتی بدن خواهد شد.

 

نتیجه

اگر قصد گرفتن ماساژ دارید و با ماساژ سوئدی مشکل دارید، درعین حال جنبه‌ی آرام‌بخشی ماساژ برایتان مهم است ماساژ تایلندی انتخال خوبی است.

همچنین ماساژ تایلندی، با تأثیرات مثبتی که روی گردش خون، مفاصل و کانال‌های انرژی بدن می‌گذارد، می‌تواند به عنوان یک درمان مکمل مورد استفاده‌ی بیماران قرار گیرد.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۳۳ (۳ رای)

دیدگاهتان را بنویسید