آمان در شبکه‌های اجتماعی


تیتر یکلایف استایل

چند روش ساده برای تفکیک زباله‌های خانگی

تفکیک زباله چیست؟

تفکیک زباله های خانگی
4 بازدید

خب اولین سوال این است که اصلا تفکیک زباله چیست ؟ پاسخ ساده است: تفکیک زباله به جداسازی زباله‌های تر و زباله‌های خشک گفته می‌شود. هدف از تفکیک زباله این است که بشود ضایعات خشک را به راحتی بازیافت کرد و از ضایعات مرطوب به عنوان کمپوست (کود) استفاده کرد.

 

انواع زباله

تفکیک زباله چیست- تفکیک زباله های خانگیزباله‌ها به دو دسته زبالۀ خشک و زبالۀ تر تقسیم می‌شوند. چراکه نحوه بازیافت یا از بین بردن آنها متفاوت است. به یاد داشته باشید که زباله‌های مرطوب زباله‌های ارگانیک هستند و زباله‌های خشک ارگانیک نیستند.

زباله‌های مرطوب شامل: غذای پخته شده و خام، زباله‌های میوه، گل و برگ و گرد و غبار  جارو و سایر چیزهای مشابه.

زباله‌های خشک شامل: پارچه، شیشه، چرم، فلزات، کاغذ، پلاستیک، لاستیک، سیم و موارد شبیه به آنها.

 

چرا ما باید زباله‌هایمان را تفکیک کنیم؟

وقتی که ما زباله‌ها را جدا می‌کنیم، شهرداری‌ها یا شرکت‌های جمع‌آوری زباله هم می‌توانند از آنها استفاده کنند. اگر همه زباله‌ها را درهم و برهم در یک پاکت بریزید، این زباله‌ها فقط به درد دفن کردن در زمین و یا رها شدن در طبیعت می‌خورند. در شهرهای ساحلی که اوضاع از این هم بدتر است چراکه زباله‌های خانگی غیرقابل تفکیک را در دریا می‌ریزند. کاهش زباله‌هایی که دفن می‌شوند و یا در طبیعت رها می‌شوند، میزان آلودگی هوا و آب را به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌دهد. با تفکیک زباله های خانگی باعث می‌شویم علاوه بر ایجاد آلودگی کمتر، کود (از زباله‌های تر) و البته محصولات بازیافتی (از بازیافت زباله‌های خشک) ساخته شود. تفکیک زباله های خانگی یکی از ویژگی‌های سبک زندگی مدرن در کشورهای توسعه یافته است.

 

چند روش ساده برای تفکیک زباله های خانگی

در اینجا چند مرحله برای مدیریت و جداسازی زباله‌ها وجود دارد:

۱- سطل‌های جداگانه برای زباله‌های خشک و مرطوب در آشپزخانه داشته باشید.

۲- بد نیست برای زباله‌های خشک هم دو کیسه برای “کاغذ” و “پلاستیک و شیشه” داشته باشید.

۳- ظروف پلاستیکی و شیشه‌ای را تمیز و خشک کنید و به سطل زباله خشک بریزید. (ظروف شیشه ای / پلاستیکی را از مواد غذایی بشویید.)

۴- زباله‌های تر را هر روز از خانه خارج کنید و ضایعات خشک را هفته‌ای یک بار.

۵- یک کیسه کاغذی هم برای دور ریختن زباله‌های بهداشتی داشته باشید.

 

 

تمرین مدیریت زباله و تفکیک به صورت دسته‌جمعی

بهترین راه برای عادت به مدیریت زباله‌ها این است که گروهی از افراد همفکر خودتان را تشکیل دهید. مثلا با دوستان همفکرتان قرار بگذارید که از این به بعد زباله‌ها را تفکیک کنید و به دیگران هم آموزش دهید. فرایند تفکیک زباله را برای خانواده، همکاران و همسایه‌ها توضیح دهید و از آنها هم بخواهید که این کار را انجام دهند. اگر در آپارتمان یا مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید از مدیر ساختمان بخواهید سطل‌های زباله بزرگ تفکیک زباله را برای ساختمان تهیه کند. راستی معمولا در ایران در سال‌های اخیر ماشین‌های جمع‌آوری زباله هفته‌ای یک بار به محله‌ها سر می‌زنند. می‌توانید با آهنگ بتهوونی که می‌زنند متوجه آمدنشان شوید. و با تحویل زباله‌های خشک به آنها پاکت‌های زباله تحویل بگیرید.

 

آیا شما در خانه خود زباله‌ها را تفکیک می‌کنید؟ نظر شما در مورد تفکیک زباله چیست؟ زیر این پست نظرات خود را بنویسید 🙂

 

به این نوشته امتیاز دهید
مجله سلامتی آمان

دیدگاهتان را بنویسید