آمان در شبکه‌های اجتماعی


ماساژ سوئدی چیست و چه فوایدی دارد؟

13.4K بازدید

ماساژ سوئدی رایج‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع ماساژ است. ماساژ سوئدی پایۀ دیگر انواع ماساژ یعنی ماساژ ورزشی، ماساژ بافت عمیق، ماساژ آروماتراپی است.

بر خلاف ماساژهای آسیایی (مانند ماساژ تایلندی) که به کانال‌های انرژی بدن توجه دارند و روی آنها تمرکز می‌کنند، ماساژور از ماساژ سوئدی برای تحریک گردش خون، تخلیۀ سیستم گردش خون، آزاد کردن عضلات تنگ، بازگرداندن محدودۀ حرکات و ازبین‌بردن درد استفاده می‌کند.

 

چرا ماساژ سوئدی؟

اگر اولین بار است که ماساژ می‌گیرید، ماساژ سوئدی بهترین گزینه است. چرا؟ چون علاوه بر اینکه حرکات ماساژور آهسته و آرام است، در زمان نسبتاً بیشتر فرصت بیشتری به ماساژور می‌دهد که به نتایج بهتر دست پیدا کند. البته، بسته به سبک درمانی ماساژور و هدف شما از گرفتن ماساژ همه چیز فرق خواهد کرد.

اگر بخواهید ماساژور کار بیشتری انجام دهد و شما هم می‌توانید فشار بیشتری را برای ازبین‌بردن درد مزمن عضلات‌تان تحمل کنید، ماساژ «بافت عمیق» را انتخاب کنید.

 

ماساژ درمانی یا ماساز سوئدی

ماساژ سوئدی چگونه است؟

در ماساژ سوئدی، ماسور پوست را با روغن ماساژ چرب می‌کند و حرکات متنوع ماساژ را اجرا می‌کند؛ از جمله تکنیک‌های ابتدایی ماساژ سنتی سوئدی:

  • فلوراژ
  • پتریساژ
  • مالش
  • ضربه‌زدن
  • ارتعاش

تکنیک های ماساژ سوئدی

این حرکات بافت عضلانی را گرم می‌کند، تنش را آزاد می‌کند و به‌تدریج “گره‌های عضلانی” یا بافت‌های چسبیده را، که چسبندگی نامیده می‌شود، از بین می‌برد.

 

شرایط قبل از ماساژ

اگرچه ماساژ سوئدی موجب آرامش می‌شود، اما ماساژور، از قبل، باید از شما سؤالاتی بپرسد. مثلاً دربارۀ هرگونه آسیب احتمالی در بدن یا سایر شرایط جسمانی‌تان.

آنچه شما باید به ماساژور اطلاع دهید شامل مواردی این‌چنین است: توده‌ها یا دردهای موضعی، آلرژی یا حساسیت‌های پوستی و وضعیت‌هایی مانند حاملگی.

اگر تب، عفونت، التهاب، پوکی استخوان، و مشکلاتی این‌چنین دارید، ماساژ انتخاب خوبی نیست. اگر بیمار هستید، بدون مشورت با پزشک خود ماساژور رزور نکنید.

بعد از مشاوره، ماساژور به شما آموزش می‌دهد که چگونه روی میز دراز بکشید (طاق‌باز یا دمر) یا حوله را چگونه استفاده کنید و سپس از اتاق خارج می‌شود. سپس در خواهد زد و، درصورت آماده‌بودن شما، وارد اتاق خواهد شد.

 

فواید ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی، یا همان ماساژ درمانی، علاوه بر اینکه موجب آرامش سیستم عصبی می‌شود و احساس آرامش را افزایش می‌دهد، باعث کاهش اضطراب و تنش در بدن می‌شود که خود روشی برای ازبین‌بردن افسردگی است.

ماساژ سوئدی موجب بهبود سیستم گردش خون و به‌جریان‌افتادن خونِ غنی از اکسیژن می‌شود و باعث می‌شود که بدن انرژی بیشتری داشته باشد. علاوه بر این، سیستم لنفاوی را، که مواد زائد بدن را حمل می‌کند، تحریک می‌کند.

اگر در بدنتان گرفتگی عضلانی دارید، ماساژ سوئدی، با تمرکز بر عضلاتی که دچار اسپاسم هستند، باعث تسکین درد می‌شود. همچنین در بهبود دردهای ناشی از آرتروز و سیاتیک مؤثر است.

 

فاکتور برهنگی

حین ماساژ سوئدی شما برهنه هستید و فقط یک حوله روی بدنتان است. ماساژور فقط بخشی از بدن را، که نیاز به ماساژ دارد، با استفاده از روشی به نام ورق‌زدن، خواهد دید. اگر با برهنگی راحت نیستید، لباس زیر خود را نگه دارید؛ کاری که بسیاری از تازه‌واردان انجام می‌دهند.

ماساژ معمولاً در حالتی که شما دمر روی تخت دراز کشیده‌اید آغاز می‌شود. ماساژور با کارکردن روی کمر شما، ماساژ را با حرکات مختلف شامل فلوراژ، سایش، مالش، کشش و ضربه‌زدن شروع می‌کند.

هنگامی که کار او با کمر شما به‌پایان رسید، ماساژدادن پشت پاها را شروع می‌کند. پس از پایان این مرحله، حوله را بالا نگه می‌دارد و نگاهش را به سمت دیگری می‌چرخاند تا شما برعکس شوید. سپس شما را دوباره می‌پوشاند. پس از آن جلوی پاها، بازوها، گردن و شانه‌های شما را ماساژ می‌دهد.

ممکن است بعضی از ماساژورها ترتیبی متفاوت را به‌کار ببرند و سبک و تکنیک خاص خود داشته باشند. اگر فقط ۵۰ دقیقه زمان دارید، می‌توانید از ماساژور بخواهید بخش خاصی را بیشتر ماساژ دهد. اگر فشار کم یا بیش‌ازحد باشد، باید با درمانگر صحبت کنید و از او بخواهید فشار را تنظیم کند.

فردی در حال ماساژ تایلندی فردی دیگر

فرق ماساژ تایلندی و سوئدی

ماساژ تایلندی ترکیبی از تکنیک‌های یوگا و ماساژ است درحالی‌که ماساژ تایلندی یک ماساژ کلاسیک اروپایی است که با لمس و مالش پوست همراه است.

  1. تفاوت در تکنیک: درحالی‌که ماساژ تایلندی از حرکات کششی یوگا استفاده می‌کند ماساژ تایلندی با لمس و مالش آرام بدن هدف خود را پیش می‌برد.
  2.  میزان فشار: ماساژور در ماساژ تایلندی، در سطوح مختلف، فشارهای متفاوتی را با دست، پا و زانو روی بدن شما اعمال می‌کند درحالی‌که ماساژور در ماساژ سوئدی اغلب فشاری متوسط و خفیف روی عضلات شما اعمال می‌کند که بیشتر آرامش‌بخش خواهد بود.
  3. تفاوت در هدف: هدف مهم ماساژ تایلندی افزایش انعطاف‌پذیری بدن و متعادل‌کردن انرژی بدن است. حال‌آنکه ماساژ سوئدی بیشتر به منظور رفع تنش و ایجاد آرامش در عضلات و ریلکسیشن استفاده می‌شود.

در  مجموع ممکن است هر دو نوع ماساژ برای رفع استرس، بهبود خواب و بالابردن روحیه به کار گرفته شوند اما تفاوت‌های تکینیکی و البته فلسفۀ وجودی آنها باعث می‌شود ذائقه‌های مختلف یکی از این دو ماساژ را بیشتر ترجیح دهند.

زیر این پست بنویسید که شما بعد از خواندن این مطلب کدام ماساژ را ترجیح می‌دهید و چرا؟

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۶۷ (۶ رای)
مجله سلامتی آمان

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید