آمان در شبکه‌های اجتماعی


چگونه در زمان حال زندگی کنیم ؟

چگونه از شر نارضایتی از دیروز و ترس از فردا خلاص شویم؟

30.7K بازدید

در زمان حال بمان، در اکنون زندگی کن، فقط در امروز زندگی کن!

ما این گزاره‌ها را بارها و بارها شنیده‌ایم، اما هنوز هم تلاش می‌کنیم که زندگی خودمان را تغییر دهیم و بر اساس این رهنمود زندگی کنیم.

اما چرا؟ چرا مشکل است که بفهمیم که زندگی در زمان حال یعنی چه؟ اصلا باید چگونه در زمان حال زندگی کنیم ؟

اگر به ما گفته شده است که راه حل تمام مشکلات ما در حال زندگی کردن است، چرا این کار را انجام نمی‌دهیم؟

چرا ما در عمل اصرار داریم خودمان را در گذشته نگه داریم و در گذشته غرق شویم یا خودمان را دائما به آینده سوق دهیم و در مورد آینده فکر کنیم؟

پاسخ روشن است. برای اینکه گفتن آسان است ولی انجام دادن سخت است.

بنابراین، در اینجا ۵ تمرین بسیار ساده را آماده کرده‌ایم تا با انجام آنها یاد بگیریم که چگونه در زمان حال زندگی کنیم.

 

۱- با تمام توان خود روی یک چیز تمرکز کنید و توجهتان به آن باشد.

منظور از چیز، هرچیز تصادفی مانند مداد یا صندلی نیست. تمرکز کردن روی آنها با تمام توان بسیار بی‌معنی و خسته کننده خواهد بود.

منظور چیزی در طبیعت است. این چیز می‌تواند یک درخت، یک گل یا یک موجود طیبعی زنده باشد.

با تمام توان خود به آن خیره شوید. تمام جزئیات کوچک آن را مشاهده کنید.

اگر خواستید روی یک درخت تمرکز کنید، تماشا کنید که چگونه هر برگ به صورت جداگانه حرکت می‌کند. در خطوط و بافت برگ‌ها زوم کنید و ببینید که چه تعداد رنگ‌های مختلف سبز در کنار هم دیده می‌شود. به رقص شاخه‌ها در باد نگاه کنید و به صدای زمزمه باد در میان برگ‌ها گوش دهید.

هنگامی که شما فقط روی چنین چیزی تمرکز می‌کنید، شما ۱۰۰٪ در زمان حال هستید، درحالی که اصلا خودتان متوجه نشدید.

این تمرین به شما کمک می‌کند که بتوانید روی کارهای روزمره‌ای که انجام می‌دهید تمرکز کنید. تمرکز کردن به ما یاد می‌دهد چگونه در زمان حال زندگی کنیم.

 

مراقبه

 

۲- هرروز هربار ده دقیقه مراقبه داشته باشید.

نگران نباشید، فقط ده دقیه.

فکر نمی‌کنیم شما آنقدر مشغول هستید که نمی‌توانید حتی ۱۰ دقیقه از روز را مراقبه کنید. اگر روزی پنج وعده نماز می‌خوانید اولا در هنگام نماز فقط به آنچه می‌گویید و انجام می‌دهید بیاندیشید و ثانیا می‌توانید بعد از نمازتان، ده دقیقه‌ای مراقبه داشته باشید.

شما لازم نیست یک یوگاکار حرفه‌ای باشید تا بتوانید مدیتیشن کنید. هرکس می‌تواند این کار را انجام دهد و این کار واقعا بهترین راه برای تمرکز شما در لحظه حال است.

یک سری اپلیکیشن مدیتیشن هم برای موبایل شما وجود دارد که مدیتیشن را برای شما سریع و آسان می‌کنند. می‌توانید به راحتی آنها از اپ‌استور موبایل خود دانلود کنید و در فضای آزاد و آرام آنها را امتحان کنید.

 

۳- به جهان بنگرید انگار که فیلم تماشا می‌کنید

هنگامی که شما در قطار یا اتوبوس نشسته‌اید، در یک کافی‌شاپ یا رستوران هستید یا حتی در خیابان قدم می‌زنید، تصور کنید که در سالن سینما نشسته‌اید.

برای یک لحظه هر چیزی را که در اطراف شما در حال اتفاق افتادن است تماشا کنید.

اسم این فیلم “زندگی” است و این فیلم مستند روی دیوار در حال پخش شدن است.

این سریع‌ترین راه برای این است که از خودتان بیرون بیایید و راه درست برای رسیدن به زمان حال را پیدا کنید.

 

۴- به کف پاهایتان فکر کنید

این پیشنهاد که روی کف پاهای خودتون تمرکز کنید به نظر پیشنهاد عجیب و غریبی می‌رسد اما در واقع عجیب‌تر سه پیشنهاد قبلی ما نیست.

اگر احساس می‌کنید ذهن شما بدون اختیار شما داثما به چیزی که دیروز اتفاق افتاده یا آنچه فردا قرار است اتفاق بیفتد، فکر می‌کند، فقط برای یک لحظه مکث کنید و روی کف پاهای خود تمرکز کنید.

چشمانتان را ببندید و فقط به کف پاهایتان فکر کنید. سعی کنید پوست نرم کف پاهایتان را حس کنید بدون اینکه با دستهایتان لمسش کنید. به سادگی از قدرت تمرکزتان استفاده کنید.

کف پاهای خود را روی کفش‌های خود احساس کنید یا اینکه آنها را وقتی روی فرش گذاشته‌اید حس کنید. وقتی پرزهای قالی پاهایتان را قلقلک می‌دهد. به انگشتان پا، قوس کف پایتان و فشاری که به قوزک پایتان می‌آید توجه کنید.

به نظر عجیب و غریب می‌رسد اما شما در واقع در حال حاضر کاملا در زمان حال هستید. افکار مربوط به دیروز و فردای شما هم ناپدید شده‌اند.

 

 

۵- برقصید

رقصیدن بهترین راه برای پاک کردن ذهن شما از افکار غیر ضروری و لذت بردن از زمان حال است.

البته منظور ما رقصیدن در وسط سوپرمارکت یا در ایستگاه اتوبوس و مترو نیست. البته، اگر شما شجاعت انجام این کار را داشته باشید، بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

منظور ما این است که گاهی هدفون را در گوشتان بگذارید، درب اتاق خواب خود را قفل کنید و یکی از آهنگ‌های مورد علاقه‌تان را پلی کنید و شروع به رقصیدن کنید.

غیر ممکن است در حالی که وسایل اتاقتان هم دور شما می‌رقصند شما در زمان حال نباشید.

 

در آخر

این ۵ تمرین را انجام دهید و مطمئن باشید می‌توانید علاوه بر اینکه از گذشته و آینده رها شوید قدرت تمرکزتان را بالا ببرید. در نهایت سعی کنید در طول روز هرکاری که می‌کنید فقط به همان کار توجه کنید. به نظر می‌رسد بعد از خواندن این مقاله یاد گرفته باشیم که چگونه باید از شر نارضایتی از گذشته و ترس ار فردا خلاص شویم و چگونه در زمان حال زندگی کنیم.

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۴.۲ (۱۲۹ رای)

۱۴ دیدگاه

 • واقعا ممنونم خیلی بهم کمک کرد،اخه من ادمی هستم که خیلی همه چیز رو علکی بزرگ میکنم،مثلا استخدام شدم افق کوروش، ولی ترس دارم،نمیدونم از چی!فقط میترسم مسترسم میترسم،بخدا از ترس داره گریم میگیره،اخهمن چه مردی هستم مرد باید کار کنه،ولی من ادمی بودم که از بچگی با ناز نعمت بزرگ شدم ولی الان یکسال پدر مادرم رحمت خدا رفتن و خودمم بیکارم و برادرام خرجمو میدن ولی واقعا تا کی،دوس داشتم کار اداری یا حراست توی شرکت استخدام شم ولی هرچی زور زدم نشد یعنی ن اشنایی دارم نه جایی رفتم برا استخدام و فقط منتظر خدام یه کاری برام بکنه،شرمنده،خیلی حرف زدم، ولی دوس داشتم حرف دلم رو برا اولین بار به کسی بزنم که شاید سبک،بشم و هرکس پیامه من رو میخونه،ازش میخوام از ته دل دعام کنه که از ترس و استرس رها بشم،خیلی ممنونم

  • این ترس و استرس بخاطر اینه که شما مدتها توی منطقه امنیت خودت بودی بدون این که حتی به خارج از منطقه امنیت فکر کنی،الانم یهو میخوای از منطقه امن خارج بشی و طبیعیه که ترس داشته باشی،ولی بدون این ترس زاده ذهن شماست و واقعی نیست.نگران نباش یکی از علائم رشد احساس ترس هست.و این رو بدون که هیچ رشدی بدون درد نخواهد بود.

 • سلام من یه دختر یازده ساله هستم ولی ترس بیخود دارم الکی استرس میگیرم و چند ماهه قدرت تفکر و فکر کردن ندارم احساس میکنم زندگی فیلم است و من وجود ندارم حال ید می‌شود روانپزشک هم که رفتم بهم قرص آرامبخش داد ولی هیچ فایده ای نداشت کمک کنید من همیشه نمرات ۲۰ بود ولی الان نمرات فاجعه است خیلی حالم بده لطفاً کمکم کنید

  • خواهر عزیزم […] این خیلی خوبه که فکر کنی زندگی ی فیلمه،ولی هیچوقت فکر نکن که وجود نداری،مگه میشه؟مگه نمی‌شنوی که دوستات بهت سلام میکنن؟مگه وقتی میخوای از خیابون رد بشی،ماشین ها برات نمی ایستن؟مگه باد موهاتو با خودش نمیبره؟..پس تو وجود داری،و بیشتر از اونی که فکر کنی تاثیر گذار هستی توی جهان،فرکانس افکار تو به تمام جهان ارسال میشه و تاثیر گذاره..
   و در آخر بهتون میگم که کارگردان این فیلم فقط خودتی،پیدا کن خودتو

 • سلام دوست عزیز،نگران نباش همینکه تصمیم گرفتی روی پای خودت بیاستی وشروع به تغییرکردن بکنی جهان وکائنات پیام تورومبشنوه و بهت پاسخ مثبت میده و همه ی اجزای جهان دست ب دست هم میدن تابه توکمک کنن تابه خاسته ی قلبیت برسی،از صنیم قلبم برات دعامیکنم😊

 • راستش خیلی عالی بود ، یک هفته است که این ۵ تمرین رو انجام میدم….
  شاید خیلی براتون عجیب باشه اما انگار کل جسم و روحم کل وجودم از نگرانی های میلیون تنی خلاص شده ، احساس پاکی میکنم
  باورهام اصلاح شد…

  این فوق العاده اس

  هر مشکلی خود ب خود حل میشه ، دیگه نگرانی و اضطرابی ندارم ، شاد شادم و اراده ام هم بالا رفته ، هوش بالایی دارم و قدرت تمرکزم بالا رفته ، خبرهای خیلی خوبی می شنوم هرروز

  از همه مهمتر خدا رو پیدا کردم ، عاشق خودم شد

  ازتون ممنونم

 • سلام واقعا عالی بود ولی آیا باید این پنج روش رو باهم انجام داد یا فقط یکی ازشون کفایت میکنه لطفا راهنمایی کنید .ممنون

 • سلام ممنون از شما
  من خانمی ۴۰ سال هستم مدام افکارم مشغول هست اصلا در حال زندگی نمیکنم
  همه بهم میگم چقدر متفکری
  خودم هم نمیدونم به چی فکر می کنم
  خسته شدم
  اصلا از زندگیم لذت نمیبرم
  اصلا نمی خندم
  ممنونم اگر راهنمایی بفرمایید

 • خب مشکله اصلی من اینه که دائما به یه چیز خاصی فکر میکنم که خیلی هم مهم نیست و کمی خنده داره گاهی و نمیدونم چجوری تمرکزم رو بذارم روی زمان حال و از الانم لذت ببرم

 • سلام چطور میشه تو انجام کارها چیزایی که ازشون خوشمون نمیاد درواقع از انجام دادنش کنترل کنیم خودمون و از درون بخودمون چی بگیم که به اشتباه نیوفتیم ممنون میشم راهنمایی کنید اگه شخصی اصل حرفای منو متوجه شد راهنماییم کنه چه راهکاری و با خودم تمرین کنم و باور خودمو صددرصد کنم که میتونم و از پسش برمیام ممنون

دیدگاهتان را بنویسید