آمان در شبکه‌های اجتماعی


انواع ثروت؛ نباید خیال کنید که ثروت فقط پول است

پول ثروت است ولی همۀ آن نیست

4.52K بازدید

تحقیقات نشان می‌دهد که اغلب خانواده‌هایی که تا سه نسل قبل ثروتمند بوده‌اند و کماکان توانسته‌اند ثروت خود را حفظ کنند، دیدگاه و تعریف متفاوتی از ثروت دارند. چنین خانواده‌هایی، چهار نوع دیدگاه دارند، که تنها پولدار بودن یکی از آنها است. به بیان دیگر می‌شود گفت چهار نوع ثروت وجود دارد که پول فقط یکی از انواع ثروت است.

یک ضرب‌المثل در برخی فرهنگ‌های اروپایی وجود دارد با این مضمون که مال و منال بیش از سه نسل در یک خانواده باقی نمی‌ماند.[۱] به بیان دیگر ثروت ایجاد شده توسط یک نسل به ندرت توسط دو نسل دیگر حفظ می‌شود. البته پاسخ این سوال که چرا چنین است بسیار مهم است؛ این خانواده‌ها غالبا دیگر انواع ثروت را که فراتر از پول است در نظر نمی‌گیرند و اهمیت دیگر انواع ثروت را که منجر به «ثروتمندی پایدار» می‌شود نادیده می‌گیرند. چنین خانواده‌هایی متوجه اهمیت پول هستند ولی نمی‌دانند که پول تنها یکی از ابزارهای ثروتمند شدن است.

در مقابل، خانواده‌هایی که ثروت را بیش از سه نسل به و صورت پایدار در خانواده حفظ می‌کنند، متوجه وجود دیگر انواع ثروت هستند؛

  • خود (سرمایه انسانی)
  • روابط (سرمایه اجتماعی)
  • ارزش ها (سرمایه فرهنگی)

داشتن این درایت برای انتقال ثروت از یک نسل به نسل دیگر امری حیاتی است.

هدف این مقاله این است که به شما کمک کنیم تا چهار نوع ثروت را بشناسید برای داشتن یک ثروت پایدار برای خانواده همه آنها را باهم توسعه دهید.

 

۱- خود (سرمایه شخصی)

اعتماد به نفس، اطمینان به توانایی‌های خود، روشنفکری، دانش، سرمایه فکری، انعطاف پذیری و عدم تعصب، شاد بودن به عنوان عضوی از خانواده. اینها مصادیقی از سرمایه شخصی است که هر فرد ثزوتمندی باید آنها را در خود تقویت کند. این ویژگی‌ها غالبا با عنوان توسعه شخصی یا توسعه شخصیت مطرح می‌شوند.

در این‌باره بخوانید: سفر کردن راهی ساده برای توسعه شخصی

 

۲- روابط (سرمایه اجتماعی)

یک شبکه ارتباطی قوی و گسترده باعث می‌شود از لذت ارتباط داشتن با انسان‌ها، به اشتراک گذاشتن رویاهای خود و یافتن شریک و همراه بهره ببرید و با داشتن نقش‌های اجتماعی و مشارکت در امور اجتماعی، توانایی حل مسائل و مشکلات را کسب کنید. یک شبکه اجتماعی قوی برای شما ثروت‌آفرینی می‌کند.

 

۳- ارزش‌ها (سرمایه فرهنگی)

این نوع ثروت سخت‌تر از دیگر انواع ثروت به دست می‌آید و افزایش می‌یابد، اما بیشترین ارزش را دارد و پایدارتر است. این ثروت باعث می‌شود اعضای خانواده دور هم جمع شوند و خانواده را تشکیل دهند. اصالت که اغلب در فرهنگ ما برای خانواده‌های ثروتنمد استفاده می‌شود به این نوع سرمایه اشاره دارد. شما متوجهید که هر خانواده پولدار، اصیل محسوب نمی‌شود. خانواده‌های اصیل با داشتن سرمایه فرهنگی نسل‌اندرنسل پولدار بوده‌اند به این معنا که سرمایه فرهنگی ثروتمندی چنین خانواده‌هایی را تضمین کرده است. اصالت، شرافت و فرهنگِ والا چیزی نیست که به سادگی به دست آید اما وقتی که کسب شود به همین راحتی‌ها از بین نمی‌رود.

 

۴- پول (سرمایه مالی)

همانطور که قبلا هم گفته شد پول تنها یکی از انواع ثروت است و معمول‌ترین آن. اما همچنان سرراست‌ترین تعریف ثروت، سرمایه مالی است. به بیان دیگر ثروت شامل سرمایه مالی می‌شود اما فقط سرمایه مالی نیست.


۱- shirtsleeves to shirtsleeves in three generations

درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
۳.۵ (۴ رای)

۲ دیدگاه

    • سلام. ممنون از شما. همه‌ی مقالات ما ترجمه یا تألیفه. برای مقالات ترجمه‌شده سعی می‌کنیم که منبع رو ذکر کنیم، در مورد ذکر نام نویسنده هم در صورت درخواست نویسنده‌ها نام اونها رو زیر مطالبشون درج خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید